Wednesday, August 19, 2015

Sewing lining onto a skirt's slit

Jak być może zauważyliście, pracuję ostatnio intensywnie nad moimi wykrojami krawieckimi. Będą dostępne do wydruku w plikach PDF. Zanim to się jednak stanie, wciąż pozostaje mi wiele do zrobienia. Jak chociażby instrukcje szycia, które właśnie przygotowuję. Robię w tym celu tony rysunków i pomyślałam sobie, że zebranie i tak gotowych rysunków w kilka tutoriali jest dobrym pomysłem. Pierwszy, krótki instruktarz o przyszywaniu podszewki do rozcięcia z tyłu spódnicy znajdziecie tutaj.As you might have noticed, I’m working on my very own sewing patterns. They will be available as PDF files. I still have a lot of work to do to make it happen. The step I’m on now is to prepare sewing instructions. I’m making tons of pictures to make sewing as easy as possible. Let me share some of them. I thought that making a few tutorials with pictures I already made is a good idea. To view the first short one about sewing lining onto a skirt’s slit click here.

 11 comments:

 1. Dawno nie widziałam tak dobrych obrazków. Rozumiem, że są Twojego autorstwa - podziwiam i bardzo doceniam. Szkoda tylko, że nie ma opisów po polsku... Czekam na następne!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dziękuję! Zgadza się, mojego autorstwa. Myślę, że następne będą również po polsku.

   Delete
 2. Hi there, I would like to know if you have any videos or tutorials on sewing? I am just a beginner and I want to learn to sew the high wasted pencil skirt ( with a split in the back). I would appreciate any advice or details on sewing that type of skirt. Thank you

  ReplyDelete
  Replies
  1. I don't have anything like that unfortunately. What I can recommend is to check websites like Craftsy or Kollabora. You will find a lot of great tutorials there. Some of them are for free and for the others you would have to pay a small fee. I also use YouTube. It's a bottomless source of great sewing tutorials.

   Delete
 3. Genuinely, thank you for beginning this.

  ReplyDelete
 4. Keep up the good work and thank you again.

  ReplyDelete
 5. that’s what this site is providing. Thank you!!

  ReplyDelete
 6. Great Post! I look forward to seeing more from you in the future.

  ReplyDelete
 7. I look forward to reading most of your posts.

  ReplyDelete

 8. Good blog and absolutely exceptional. Thank you for sharing this excellent post.

  ReplyDelete