Monday, November 2, 2015

Leather clutch bagRok temu, będąc jeszcze w Vancouver, wybrałam się do Dressew. Jak zawsze odwiedziłam dział z przecenami i tym razem znalazłam tam tę skórę. W ostateczności za duży kawałek zapłaciłam $12 CAD. Grzech nie kupować.

Jak większość moich tkanin odczekał czas w kolejce aż udało mi się z niego stworzyć torebkę. Pierwszą próbę pracy ze skórą uznaję za całkiem udaną. Myślałam, że szycie z tak grubego materiału będzie o wiele trudniejsze. Tymczasem poradziła sobie z nim moja domowa maszyna.

Dowiedziałam się, że szycie i przygotowanie skóry wymaga pewnych specjalnych narzędzi. Nie kupiłam ich, co uszło mi na sucho. Zakładam, że z nimi praca byłaby łatwiejsza, a końcowy efekt bardziej profesjonalny. Zastanawiam się nad kupnem kilku z długiej listy do kolejnych projektów.

W projekcie chciałam uniknąć widocznych szwów i dać torebce czysty wygląd. Pomógł mi w tym mocny klej do skóry. Połączyłam nim niektóre fragmenty zamiast szyć. Klej po wyschnięciu jest elastyczny i bardzo ciężko rozerwać sklejone części.

Nie można zapomnieć o zmianie igły na specjalną do skóry. Wiem co mówię, ja właśnie tak zrobiłam i po kilku wkłuciach złamałam tę uniwersalną. Żeby torebka trzymała kształt, usztywniłam ją wewnątrz plastikową siatką (ang. plastic canvas). W końcu nadałam brzegom nieco ciemniejsze wykończenie nakładając na nie Edge Coat (niestety nie znam polskiej nazwy).

Z drugiej strony nie wszystko poszło idealnie. Problemy głównie sprawiła mi podszewka. Próbowałam przyszyć ją równo do jednego z brzegów. Manipulowanie tak małym i sztywnym kształtem przerosło nieco moje możliwości. Na zdjęciu widać krzywy szew. Nie znoszę jak podszewki jest za dużo w torbie i plącze się między rzeczami w środku, dlatego chciałam ją delikatnie skrócić. Pół centymetra mniej było by w sam raz. Nie wiem jak to się stało i z pół centymetra zrobiło się dużo więcej. Dlatego torebka wygląda na większą z zewnątrz niż w rzeczywistości jest w środku – na szczęście to mały problem.
While still in Vancouver a year ago, I went to Dressew and found this leather. On clearance! I ended up paying about $12 CAD for the whole big piece. It stood its time in the queue and here is what eventually I was able to make of it.

This is my first attempt with sewing this kind of material. I honestly thought that it’s much harder. It turned out to be doable for a layman using a domestic sewing machine. Here are my thoughts.

First of all, sewing and preparing leather requires some special tools. I got away without using them but it would hopefully make it easier to sew and look more professional. I might buy some of them for future projects. I used quite a lot of leather cement to put my design together. It’s elastic after drying and super strong. I made some tests and tried to rip glued scrap pieces apart. While I managed to do it, I had to use a lot of force.

The leather needle is definitely a must have. At first I forgot to change the universal one (80) and broke it after a few stiches. I also used a special thread for leather – it’s stronger and much thicker. To reinforce the whole thing, I put some plastic canvas inside. I don’t like purses that are soft and don’t hold their shape. For the nice edge finish, I applied Edge Coat with wooden dauber at the end.

There are things that went wrong, obviously. It mostly concerns the lining. I tried to sew it nicely to the front edge but manipulating such a small and stiff shape was hard. You can see the crooked seam on the pictures so you get what I mean ;) I decided to glue the other edge of the lining to avoid the same problem.

I don’t like when there is too much lining inside a purse or a bag. It looks sloppy. To avoid that, I wanted to make lining 5 mm shorter in length and width. While width manipulation worked perfectly, I somehow made the length shorter than the planned 5 mm. So now the clutch looks a bit bigger than it is inside. Fortunately that’s not a big problem.17 comments:

 1. Wygląda fantastycznie! Jeszcze nie podjełam się szycia torebki, no poza takimi dla małych księżniczek :)

  ReplyDelete
 2. Bardzo fajne żąglowanie fakturami. Torebka przypadła mi do gustu :)

  ReplyDelete
 3. This dowel briefcase estimates 10H x 16W x 5D, and is made in Black, Brown and Cognac. briefcase on wheels

  ReplyDelete
 4. Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. After all I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon! see this; more information

  ReplyDelete
 5. Hello I am designer of the leather jacket and I am hard Working with and its Geniune leather jacket website you like a this site so visit our site Designer Jackets

  ReplyDelete
 6. If you want some leather made products for you and for your friends, then by using the Saddleback Leather company website you can buy for you and your friends, or if you also need some discount then you can use the Promo Saddleback Leather Co. Coupon on the website for availing the discount.

  ReplyDelete
 7. Hey, great blog, but I don’t understand how to add your site in my reader. Can you Help me please?
  BagAndCanvas

  ReplyDelete
 8. Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. writing about desk pads

  ReplyDelete
 9. Great web site. A lot of useful information here. I’m sending it to several friends ans also sharing in delicious. And obviously, thanks in your effort! 야설
  Feel free to visit my blog :
  야설

  ReplyDelete
 10. Very good information. Lucky me I recently found your website by accident I have book marked it for later!
  일본야동
  Feel free to visit my blog : 일본야동

  ReplyDelete
 11. This blog is very informative the stuff you provide I really enjoyed reading 국산야동
  Feel free to visit my blog : 국산야동

  ReplyDelete
 12. I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article. I am hoping the same best work from you in the future as well. 일본야동
  Feel free to visit my blog : e 일본야동

  ReplyDelete
 13. I have read your blog it is very helpful for me. I want to say thanks to you. I have bookmark your site for future updates.
  야설
  Feel free to visit my blog : 야설

  ReplyDelete