Wednesday, February 11, 2015

Where to learn?

Każdy, kto kiedyś zaczynał szycie i robi to do dzisiaj, pewnie wie, jakie to uzależniające. Szybko chce się wiedzieć więcej i więcej, szuka się książek, artykułów i tutoriali. Wszystko to jest równie ważne w zdobywaniu wiedzy. Dużym plusem jest to, że można zbierać informacje we własnym tempie i bez presji.

Muszę przyznać, że w przypadku krawiectwa wcale nie uczę się szybko. Osiągnięcie porządnych wyników zabrało mi sporo lat błędów i eksperymentów. Wciąż myślę, że mogłabym szyć lepiej. To jest właśnie to, im więcej wiesz tym bardziej uświadamiasz sobie ile jeszcze nie wiesz. Swoją drogą polskojęzyczne źródła gdy zaczynałam szyć były ograniczone. Myślę, że wciąż są, ale zmierza to w dobrym kierunku.

To, o czym chciałam wam dzisiaj napisać to inne świetne źródło szyciowych informacji. Usłyszałam o nim po raz pierwszy w Vancouver po dołączeniu do The Modern Quilt Guild. Chodzi o QuiltCon. Już nazwa wiele mówi, ale pozwolę sobie dodać trochę szczegółów. QuiltCon to międzynarodowa konferencja dedykowana quilterom, którą organizuje właśnie gildia. W tym roku odbywa się w Austin w Teksasie i startuje za tydzień. Nie mogę się już doczekać, zwłaszcza, że to pierwsza, związana z tym tematem konferencja, w której wezmę udział.

Całe wydarzenie organizowane było co dwa lata, jednak od tego roku będzie odbywać się każdej zimy lub wiosny. Dla uczestników dostępne będą warsztaty, wykłady, quilt show z nagrodami oraz targi (a na nich tkaniny, pasmanteria, narzędzia, wykroje itd.). Jak twierdzą organizatorzy w tym roku do Austin przyjedzie aż 10 000 uczestników z całego świata. Zapisałam się na kilka wykładów każdego dnia i jeden warsztat. Nie zdawałam sobie wcześniej sprawy jak szybko należy się zapisywać. W dwie godziny po otwarciu rejestracji dla członków gildii prawie wszystkie warsztaty były wyprzedane! W każdym razie udało mi się dostać na:

Publishing Your Work
Quilting and the Copyright War with Rossie Hutchinson
Art of Teaching: Practical Advice from a Pro with Jacquie Gering
Maker to Making a Living
Quilting Negative Spaces with Angela Walters
Creative Exercises to Inspire Your Design Process with Alexia Marcelle Abegg
Creativity: Make it, Find it, Use it with Victoria Findlay Wolfe
Details Matter with Bill Kerr
Plain and Perfect Binding with Susan K Cleveland

Po zapisaniu się na konferencje mieliśmy okazję zgłosić propozycję quiltu na quilt show i wziąć udział w wyzwaniach i konkursach z nagrodami. Kiedy patrzę na cudowne prace członków gildii, nie mam wątpliwości, że to wydarzenie jest warte odwiedzenia.
Everyone who starts sewing discovers how addictive it is. Soon you want to know more and more, you look for new books, articles, tutorials and talk with more experienced people. All of these are the key to knowledge and you can gather information at a pace suitable for you.

I must say I’m not a super fast learner. It took me many years of trial and error to get to decent results. Even now I still strive to improve and think that I can do better. That’s the thing, the more you know the more you realize how much you still don’t know. The other matter is that when I started sewing it wasn’t as popular as it is now. Polish resources were very limited. I think they still are but it’s going in the right direction.

I want to introduce you to another great sewing resource called QuiltCon. I heard about it for the first time in Vancouver after joining The Modern Quilt Guild. QuiltCon is an international conference dedicated for quilters and organized by the Guild. This year it takes place in Austin, TX and kicks off in a week. I’m very excited as it’s going to be the first sewing conference that I’ll attend.

The conference used to be biennial but from this year it’s going to be organized every year. It includes workshops, lectures, vendors and quilt show with prizes. Organizers claim it’s going to gather 10,000 quilters from around the world. I signed up for a few lectures every day and one workshop. I didn’t realize how quick you have to be with signing up. Just two hours after the registration was opened most of the workshops were already fully booked! Anyway I’m going to attend:

Publishing Your Work
Quilting and the Copyright War with Rossie Hutchinson
Art of Teaching: Practical Advice from a Pro with Jacquie Gering
Maker to Making a Living
Quilting Negative Spaces with Angela Walters
Creative Exercises to Inspire Your Design Process with Alexia Marcelle Abegg
Creativity: Make it, Find it, Use it with Victoria Findlay Wolfe
Details Matter with Bill Kerr
Plain and Perfect Binding with Susan K Cleveland

Once you signed up for the conference you also had a chance to submit a quilt for the quilt show and take part in many challenges with prizes. I have no doubt that it is worth to attend just to see these beautiful works of members.

Absent Minded by Lauren S Palmer 
Austin MQG charity 2015
Happy Goes Mini by Stacey in Stitches 
Modern Sunset by Lauren S Palmer
Antitheses by Rachel Singh
Roamer's Way by Shannon Page

1 comment:

  1. Oh lucky you! A sewing conference! I envy the great time you are going to have. ANd you're right, sewing is highly addictive.

    ReplyDelete